home O firmie Wycena Projekt Montaż Serwis Kontakt

ul. Dmowskiego 7A
05-850 Ożarów Maz
.
tel/fax: (22) 722-12-02
tel: 796-432-832

certyfikat iso
certyfikaty
 
:: Technologia

Ogólna zasada działania ogrzewania nadmuchowego jest opisana tutaj.


Materiał
Proponujemy Państwu realizację instalacji ogrzewania nadmuchowego kanałami najnowszej generacji. Ich konstrukcję stanowi pianka poliuretanowa grubości 20mm pokryta obustronnie folią aluminiową. Tego typu przewód zapewnia tłumienie hałasów, maksymalną szczelność instalacji, bardzo dobrą izolacyjność cieplną oraz charakteryzuje się wysoką odpornością na wnikanie wilgoci w jego konstrukcję. Zamiennie wykonujemy również kanały nadmuchowe z płyty climaver. Jest to sztywna płyta wykonana z włókien szklanych połączonych żywicą termoutwardzalną, pokryta od strony zewnętrznej folią aluminiową, zbrojona siatką z włókna szklanego, stanowiącą barierę powietrzną. Od strony przepływającego strumienia płyta pokryta jest woalem szklanym bezbarwnym lub w kolorze czarnym.

Kratki nadmuchowe instalowane są w posadzce pod oknami lub w suficie nad oknami - czyli w miejscach, gdzie straty ciepła są największe. Istniej również możliwość instalacji ich w ścianach wewnętrznych budynku na wysokości ok. 20cm od posadzki. Prędkości powietrza wypływającego z kratek nawiewnych są niewielkie - nie przekraczają 1,5m/s. Oznacza to, że nie są odczuwalne jakiekolwiek jego podmuchy ani szumy, a dzięki izolacji kanałów wentylacyjnych nie przenoszą się dźwięki pomiędzy pomieszczeniami.

Pozostałe elementy systemu to:


Podgrzewanie powietrza

Urządzeniem odpowiedzialnym za podgrzewanie powietrza jest piec nadmuchowy (gazowy, gazowy kondensacyjny, olejowy, elektryczny lub pompa ciepła powietrze - powietrze).
Wszystkie piece nadmuchowe pracują na prąd jednofazowy, pobierając moc od 373 do 559W (z wyłączeniem urządzeń elektrycznych, których pobór mocy jest ściśle związany z wydajnością energetyczną). Najwyższą sprawność energetyczną osiągają kondensacyjne piece nadmuchowe - odzyskując ciepło z kondensacji pary wodnej ze spalin. Temperatura spalin wychodzących z tego typu urządzeń nie przekracza 30oC, a komin wykonany jest z PCV o średnicy 2 i 3 cali. W tradycyjnych piecach nadmuchowych, gdzie temperatura spalin przekracza 100oC komin musi być wykonany ze stali kwasoodpornej.

nagrzewnica kondensacyjna      elektroniczne sterowanie

do góry...

Więcej informacji www.rheem.pl oraz www.piece-lennox.pl


Filtrowanie

Każdorazowo przed wejściem do pieca nadmuchowego powietrze przedostaje się przez filtr włókninowy, którego zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń. Dodatkowo instalowany jest filtr elektrostatyczny. Zapewnia on ujemną jonizację powietrza oraz eliminuje najmniejsze zanieczyszczenia (do 0,0001 mm), takie jak wirusy, bakterie, roztocza, grzyby, kurz domowy, dym papierosowy, kuchenny, substancje smoliste, pyłki alergenne, które są niemożliwe do usunięcia przy użyciu filtrów mechanicznych. Filtry powietrza dostarczają ulgi wszystkim cierpiącym alergikom, a powietrze w pomieszczeniach jest zdecydowanie czystsze, aniżeli w tradycyjnych systemach grzewczych. Użytkownik musi jednak pamiętać, że co 2-3 miesiące należy odkurzyć filtr włókninowy, a dwa razy w roku wymienić go na nowy. Wkłady filtra elektrostatycznego należy myć pod bieżącą wodą lub w zmywarce, co najmniej 2 razy w sezonie.

filtr elektrostatyczny - front filtr elektrostatyczny - bok            filtr włókninowy - front filtr włókninowy - bok

do góry...


Nazwilżanie powietrza

Przy ogrzewaniu powietrzem stosowane są proste bezobsługowe i skuteczne urządzenia do nawilżania powietrza. Centralny nawilżacz powietrza montowany jest na głównym kanale rozprowadzającym ogrzane powietrze. Gwarantuje on automatyczną kontrolę wilgotności w całym obiekcie. Tak więc w domach z ogrzewaniem powietrznym nie istnieje problem suchego powietrza, znany użytkownikom wodnej instalacji grzewczej. Stosowane przy centralnych ogrzewaniach grzejnikowych sposoby nawilżania powietrza przez zawieszenie lub ustawienie na grzejnikach pojemników z wodą można porównać, pod względem skuteczności, do noszenia wody ze studni przy użyciu szklanki.

nawilżacz parowy      nawilżacz przelotowy

do góry...


Chłodzenie

Chłodzenie pozwala na komfortową i ekonomiczną klimatyzację całego obiektu przy minimalnym nakładzie finansowym, jako że dodawany jest jedynie moduł chłodzący do już istniejącego systemu, wykorzystując jego wspólne elementy.

W skład modułu chłodzącego wchodzą:
-skraplacz (agregat sprężarkowy)
-parownik (chłodnica)
-przewody czynnika chłodniczego

klimatyzator
do góry...


Rekuperacja

Odzysk ciepła z powietrza możliwy jest w praktyce z pomieszczeń takich jak łazienka i kuchnia, skąd powietrze usuwane jest bezpośrednio do atmosfery. Wykorzystując dodatkową centralę wentylacyjną z wymiennikiem krzyżowym znaczne ilości tego ciepła możemy wykorzystać do podgrzewania świeżego powietrza zewnętrznego zasysanego przez piec nadmuchowy. W okresie zimowym oszczędności energii z tego tytułu mogą być dość duże. Sama centrala wentylacyjna może być zainstalowana w późniejszym okresie, co pozwoli rozłożyć w czasie wydatki związane z systemem.

rekuperator         rekuperacja

Więcej informacji www.rekuperacja-rekuperatory.pl

do góry...


Podgrzewacze wody

Decentralizacja systemu dostarczania ciepłej wody użytkowej i usytuowania niezależnych gazowych podgrzewaczy wody użytkowej przy, lub w pobliżu punktu odbioru, zapewnia również znaczne oszczędności poprzez minimalizację strat ciepła na długich odcinkach rurociągów pomiędzy centralną kotłownią a odbiorcą. Ponadto rozdzielenie systemów i decentralizacja powoduje, że podgrzewacz ciepłej wody użytkowej dobierany jest dla konkretnego zadania niezależnie od miejsca, co umożliwia jego efektywne wykorzystanie. Z powyższych powodów gazowe podgrzewacze wody są szczególnie dobrym, energooszczędnym rozwiązaniem dla takich obiektów, jak na przykład: szpitale, uczelnie, jednostki wojskowe, hotele, domki jednorodzinne, zakłady produkcyjne, baseny, czy kompleksy sportowe.
Podgrzewacze wody mogą pracować zarówno pojedynczo, jak i być łączone w zestawy tak, aby w jak najpełniejszy, a jednocześnie oszczędny sposób zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.

nagrzewnice wody użytkowej