ul. Dmowskiego 7A 05-850 Ożarów Maz. tel/fax: (22) 722-12-02 tel: 796-432-832 ![]() ![]() | ![]()
Niskie rachunki za ogrzewanie, efekt błyskawicznego ciepła w domu, świeże i nawilżone powietrze, instalacja niesprawiająca problemów technicznych to oczekiwania każdego z nas wobec systemu grzewczego w naszym domu, czy też pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu. W odpowiedzi na te i inne oczekiwania pragniemy Państwu zaprezentować rozwiązanie - ogrzewanie nadmuchem ciepłego powietrza. Od lat jesteśmy specjalistą w dziedzinie instalacji ogrzewania nadmuchowego, klimatyzacji, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) oraz gruntowych wymienników ciepła (GWC) świadcząc usługi w zakresie projektowania, sprzedaży, montażu i serwisu. Bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu, pozwalamy sobie przybliżyć Państwu atuty naszego systemu grzewczego.
Dlaczego ogrzewanie nadmuchowe? W tradycyjnych centralnych ogrzewaniach podgrzewanym medium pośrednim jest woda, która rozprowadzana do grzejników nagrzewa je. Następnie grzejniki oddają energię cieplną do pomieszczeń. O ile w nowoczesnych ogrzewaniach wodnych czas nagrzania małej ilości wody w systemie i kaloryferach jest krótki, to sam proces przekazywania energii do pomieszczeń jest długi - wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Oto najkrótsza zasada działania systemu ogrzewania wodnego... Zamiast montować instalację rozprowadzającą ciepłą wodę do grzejników, następnie czekać na ich nagrzanie, dalej przekazanie ciepła na ogrzanie pomieszczeń, wystarczy ogrzewać dom napełniając go po prostu ciepłym powietrzem, co zapewni zastosowanie ogrzewania nadmuchowego - bardzo popularnego w USA i Kanadzie. W Polsce ten nowoczesny system grzewczy staje się z roku na rok coraz bardziej znany. Zalety ogrzewania nadmuchem ciepłego powietrza:
Jak to działa? Powietrze zanim trafi do pieca nadmuchowego (gazowego, olejowego, elektrycznego lub pompy ciepła powietrze-powietrze) przechodzi przez czerpnię wewnętrzną lub zewnętrzną i filtr włókninowy - urządzenia niezbędne do poprawnego funkcjonowania całej instalacji. Czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze i miesza je z ochłodzonym powietrzem powracającym (przez czerpnię wewnętrzną) z ogrzanych pomieszczeń. ![]()
(rys. Krzysztof Rodak / Ładny Dom) Następnie powietrze ogrzewa się w wymienniku pieca i rozprowadzane jest systemem kanałów wentylacyjnych, zakończonych kratkami nadmuchowymi z przepustnicami do poszczególnych pomieszczeń. Przepustnice na kratkach służą do regulacji ilości wypływu powietrza. Ze względu na fakt, że kratki nadmuchowe lokalizowane są w poszczególnych pomieszczeniach wzdłuż ścian zewnętrznych, a czerpnia wewnętrzna w centralnej części budynku, nadmuchiwane powietrze miesza się i cyrkuluje. Nie występują więc lokalne różnice w temperaturze, co pozwala na otrzymanie komfortu cieplnego. Ewentualna nadwyżka powietrza w domu usuwana jest istniejącymi przewodami instalacji grawitacyjnej. Czas rozruchu ogrzewania powietrznego, do momentu odczuwalnej zmiany temperatury, wynosi w praktyce od kilku do kilkunastu minut. Pozwala to na skrócenie czasu ogrzewania obiektu. Do sterowania pracą pieca nadmuchowego służy termoregulator programowalny. Umieszczony jest on zwykle w centralnej części budynku, gdzie nie występują chwilowe różnice temperatur, związane np. z częstym otwieraniem drzwi wejściowych. Dzięki niemu w ogrzewanym obiekcie utrzymywana jest żądana, zaprogramowana temperatura. System nadmuchowy, wykorzystując czerpnię zewnętrzną, umożliwia pełną wentylację obiektu. Może pracować w recyrkulacji lub przy użyciu świeżego powietrza, którego jest w stanie wtłoczyć do budynku około 2-3 tys m³ w ciągu godziny. Bywa to bardzo przydatne przy złych warunkach atmosferycznych lub w czasie przebywania dużej grupy osób w pomieszczeniach. System nadmuchowy można wyposażyć w filtrowanie, nawilżanie, chłodzenie, rekuperację oraz gruntowy wymiennik ciepła Zastosowanie: System ogrzewania nadmuchowego sprawdza się idealnie w naszych warunkach klimatycznych i znalazł zastosowanie w następujących obiektach: domy jednorodzinne, pawilony handlowe, biurowce, salony sprzedaży, sklepy, restauracje, bary, puby, kościoły, warsztaty, hale, magazyny i inne. System ten nie nadaje się do budownictwa wielorodzinnego. |